2021 WSSEF Special Awards

Grades 9 – 12  Results are Posted

Grades 1 – 8 Fair is April 17 ~ Stay Tuned for More Results!

American Meteorological Society  ~ Outstanding Achievement in the Atmospheric Sciences
Isabella Anderson
Richard Li
Yuchen Li
American Psychological Association ~ Research Achievement in Psychological Science
Jennifer  Hu
Kosha Upadhyay
ASM Materials Education Foundation ~ Most Outstanding Exhibit in Materials Science
Alexander Ruiz
Association for Women Geoscientists ~ National Award for Geoscience Excellence
Mahathi Mangipudi
Celeste Vergara-Borges
Bremerton Central Lions Club ~ Scholarship of Merit
Yuyang Lou
City of Bremerton ~ Mayor Greg Wheeler’s Challenge
Vedant Srinivas
Environmental Science Research Award
Anna Armstrong
GENIUS Olympiad ~ International Competition Award
Hannah Chen
Saketh Dhulipalla
Marine Sciences Outstanding Research Award
Hannah Chen
Mu Alpha Theta ~ Mathematics Award
Joshua Oliver
Siqi Zhao
NASA ~ Earth Systems Science Award
Yuchen Li
Sujay Nair
Navy League of U.S. Bremerton/Olympic Peninsula Council ~ STEM Awards
John Baker
Nikhita Bontha
NOAA ~ Taking the Pulse of the Planet Award
Hannah Chen
Yuchen Li
Norman E. Borlaug ~ Excellence in Sustainability Award
Anna  Armstrong
Jay McGregor
Carter Steveson
Office of Naval Research ~ Naval Science Award
Nikhita Bontha
Leonardo Ribeiro de Brito
Audrey Gruin
Sankar  Harilal
Yuchen Li
Laura Mangov
Plant Sciences Achievement Award
Flor Solis
PNW Section – American Industrial Hygiene Association ~ Health & Safety Excellence Award
Brianne Abbott-Rogge
Vedant Srinivas
Rishabh  Venkatesan
PNW Section – American Institute of Aeronautics & Astronautics ~ AIAA Award of Excellence
Andrew Allen
Stephen Fewel
Steven Wu
Puget Sound Institute of Food Technologists Award
Mia Dang
Ricoh ~ Sustainable Development Award
Anna Armstrong
Jay McGregor
Sigma Xi ~ Scientific Research Society Award
Kashvi Pundir
Emily Scrupps
SPEEA  IFPTE Local 2001 ~ Excellence in Engineering Award
Zihan Sun
Statistical Thinking Award
Taj Khandekar
U.S. Air Force ~ Achievement Award
Andrew Allen
Stephen Fewel
Steven Wu
Zihan Sun
Water Environment Federation ~ U.S. Regional Stockholm Junior Water Prize
Audrey Gruin
Jordan Janakievski
Taj Khandekar
Hailey Schlosser
Universal Quality Control ~ Excellence in Physical Sciences and Engineering
Anna Vaish
US Metric Association ~ International System of Units Award
John Baker
Chloe Winkler
USAID ~ Science Champion Award
Bianca Bucerzan
Jace Creech
Liyu Huang
Ainsley McCollum
Washington State Dental Association ~ Oral Health Award
Sayan Bhatia
Sohil Bhatia
Yale ~ Science & Engineering Association Most Outstanding Exhibit
Ansel LaPier
Wolfram Research, Inc.  Award
Andrew Allen
Mackenzie Arden
Ishan Bansal
Sayan Bhatia
Sohil Bhatia
Nikhita Bontha
Bianca Bucerzan
Isabela Cook
Jace Creech
Mia Dang
Aheli Dutta
Hanna Faught
Triana Fernando
Stephen Fewel
Navaneet Girikumar
Audrey Gruian
Maria Herrera
Liyu Huang
Harshini Iyer
Yejun Kim
Eric Li
Yuyang Lou
Conan Lu
Gabriella Lui
Hariharan Malmurugan
Anna Marko
Jay McGregor
Jasmine Meredith
Natasha Murugan
Sujay Nair
Joshua Oliver
Uma Paul
Fahmid Rahman
Jonas Rivera
Emma Schenck
Meilin Scott
Rebecca Scott
Vanshika Singh
Maxwell Soh
Chloe Sow
Vedant Srinivas
Tristyn Struve
Zihan Sun
Leif Swanson
Anya Vaish
Rishabh Venkatesan
Sunny Wang
Chloe Winkler
Cleah Winston
Steven Wu
Christine Ye
Siqi Zhao