WSSEF 2016 Special Awards Grades 9 – 12

Special Award Name of Student Grade
American Chemical Society – Puget Sound Section   – Outstanding Chemistry Project
1st Place Kumar, A 10
2nd place Nandy, D 11
Honorable Mention Musunuri, S 10
Li, D 9
American Meterological Society
Outstanding Achievement in the Atmospheric Sciences Wehr, K 10
American Psychological Association
 Achievement for Research in the Psychological Sciences Par, L 11
Ghazanfari, T 11
Turco, I 12
Arizona State University
Walton Sustainability Solutions Award Smektala, D 9
Bontha, N 11
Li, T 9
Tisdale, J 9
ASM Materials Education Foundation
Most Outstanding Exhibit in Material Science Ruldo, E 10
Association for Women Geoscientist
National Student Award for Geoscience Excellence Lesser, S 12
Carson, H 10
Beluga Software – Most Innovative Human Values
First Place Award Mundada, S 11
Second Place Award Wehr, K 10
Mauseth, L 12
Third Place Award Sheikh, A 11
Bonneville Power Administration Achievement in Energy and Environment Award
Outstanding Achievement Project in Grades 9 through 12 Michelutti, C 9
Bremerton Central Lions Charitable Foundation Scholarship
Scholarships Mauseth, L 12
Do Real Things
Awards of Excellence Li, T 9
Nassar, A 10
Acheson, A 11
Skarbek, A 11
Berosik, C 11
Winters, B 12
Embry-Riddle Aeronautical University
Scholarships Singh, S 11
Zhu, Y 10
Rose, S 12
Debner, G 12
Quach, A 12
Chen, A 10
GENIUS Olympiad International Project Fair on the Environment
Lesser, S 12
Baskar, V 11
Graphic Design Award
Grades 9 through 12 Award Gundrala, A 9
IEEE – The Institute of Electrical Electronic Engineers, Seattle Section
Computer Science Award Mundada, S 11
Electrotechnology Award Hillier, A 10
Intel Excellence in Computer Science Award
Jain, R 9
Mundada, S 11
I-SWEEEP International Sustainable World Project Olympiad
Messer, C 11
Li, D 9
Lisbon Group, LLC
Young Minds with Power and Energy Grades 7-12 Li, D 9
Marine Sciences Award for Outstanding Research
Grades 9-12 Project Weber, S 9
Mark Virtue Memorial Award
Grades 7-12 Weber, S 9
Mu Alpha Theta Certificate of Achievement
Chen, A 10
Song, H 11
NASA Earth System Science
Thompson, N 10
Mukobi, G 10
Fan, D 10
Navy League of the United States Bremerton/Olympic Peninsula Council – STEM Award
Grades 9 through 12 Roberts, N 10
Laporte, M 10
NOAA’s Taking the Pulse of the Planet Award
Parikh, D 10
Office of Naval Research – Naval Science Award Senior Division Project
 Grades 9 thru 12 Weber,  S 9
McCombs, A 11
Kasthuri, V 11
Ohio Wesleyen University
Outstanding Achievement in Science Scholarships Bharadwaj, R 9
Bontha, N 11
Gajjar, H 11
Gundrala, A 9
Hillier, A 10
Hoppis, N 12
Jain, R 9
Jerez, M 11
Khandelwal, A 11
Kumar, A 10
Lee, K 12
Mullukatte, R 10
Nandy, D 11
Nanneman, M 11
Saxena, E 9
Sheikh, A 11
Somasundaram, V 10
Strickler, S 12
Thomsen, E 11
Zabback, B 11
Olympic College
Excellence in STEM Weber, S 9
Mundada, S 11
Strickler, S 12
Chen, A 10
Pacific NW Chapter of the Association of Women Geoscientists
Student Award for Geosciences Excellence Lesser, S 12
Carson, H 10
Plant Sciences Achievement Award – Grades 9-12 Project
Parikh, D 10
PNW American Institute of Aeronautics and Astronautics
Award for Excellence Rose, S 12
Debner, G 12
Quach, A 12
Carson, H 10
Bharadwaj, R 9
Puget Sound Institute of Food Technologists
Grades 9-12 Award Aguila, M 9
Ricoh Sustainable Development Award
Esqueda, M 9
Weber, S 9
Seattle Pacific University
Scholarships Bontha, N 11
Hillier, A 10
Nandy, D 11
The Evergreen State College
One Quarter Scholarships Nanneman, M 11
Jerez, M 11
Zabback, B 11
One Year Scholarship Nandy, D 11
The International Society for Optics and Photonics – SPIE Optics and Photonics Award
First Place Saxena, E 9
Second Place McDaniel, G 11
Gill, G 11
Lancaster, K 11
Universal Quality Control Award for Excellence in the Physical Sciences and Engineering
Michelutti, C 9
US Air Force Award
Kumar, A 10
Gulamali, F 11
McCombs, A 11
Hillier, A 10
US Metric Association
Certificate of Award Thomsen, E 11
Kumar, A 10
USDA Forest Service Pacific NW Research Stations – Outstanding Natural Resource Science Project
Grades 9-12 Award Thomsen, E 11
Voiland College of Engineering and Architecture at Washington State University
Scholarships Kumar, A 10
Bharadwaj, R 9
Washington NASA Space Grant Consortium
Project in Engineering – First Place Strickler, S 12
Project in Engineering – Runner Up Kellum, N 12
Project in Science First place Orji, F 12
Project in Science Runner Up Lesser, S 12
Washington Oral Health Award
Grades 9-12 Projects Martinez, J 9
Washington State Association of Fire Marshals – Washington State Fire Science and Safety
Grades 7 thru 12 Ruldo, E 10
Washington State University – College of Arts and Sciences
Scholarships Hoppis, N 12
Lee, K 12
Water Environment Federation US Regional Stockholm Junior Water Prize
Weber, S 9
Abonza, D 10
Howe, N 12
Hobbs, A 9
Kumar, M 9
Hill, E 9
Whitman College
Scholarships Strickler, S 12
Sheikh, A 11
Wolfram Research Inc.
Mathematica Software Award Bharadwaj, R 9
Bontha, N 11
Cheeks, S 9
Duddu, S 9
Gajjar, H 11
Gill, G 11
Gundrala, A 9
Hillier, A 10
Hillier, C 11
Hoppis, N 12
Howe, N 12
Jain, R 9
Jerez, M 11
Khandelwal, A 11
Kumar, A 10
Lancaster, K 11
Land, D 9
Lee, K 12
Lemus, H 9
McDaniel, G 11
Messer, C 11
Michelutti, C 9
Mullukatte, R 10
Nandy, D 11
Nanneman, M 11
Orji, F 12
Parikh, D 10
Roche , A 12
Samavedi, S 9
Saxena, E 9
Sheikh, A 11
Somasundaram, V 10
Song, H 11
Strickler, S 12
Thomsen, E 11
Turco, I 12
Weber, S 9
Zabback, B 11
Yale Science and Engineering Association
 Award for Outstanding 11th Grade Exhibit Messer, C 11
Khandelwal, A 11
Gajjar, H 11