WSSEF 2017 Special Awards

Special Award

Name

Grade

American Chemical Society – Puget Sound Section
Outstanding Chemistry Project First Place Militaru, S 11
Dang, A 11
Outstanding Chemistry Project Second Place Sunkara, Y 11
Outstanding Chemistry Project Honorable Mention Manzo, E 11
American Meterological Society
Outstanding Achievement in the Atmospheric Sciences Coker, C 8
Allena, N 7
Hassler, A 11
American Psychological Association
Achievement in Research in Psychological Science German, A 10
German, D 10
Arizona State University
Walton Sustainability Solutions Award MacMurchie, I 9
Kristiansen, C 10
Blevins, O 11
Kumar, A 11
ASM Materials Education Foundation
Most Outstanding Exhibit in Materiasl Science Musunuri, S 11
Khandelwal, A 12
Association for Women Geoscientists
National Student Award for Geoscience Excellence Carson, H 11
Bonneville Power Administration
Outstanding Energy and Environment Award 1-6 Khandekar, T 5
Outstanding Energy and Environment Award 7-8 Hillier, M 7
Outstanding Energy and Environment Award 9-12 Parikh, D 11
Tours of a BPA Plant Brass, T 4
Ashford, E 5
Bansal, A 3
Tucker, R 6
Morales, J 5
Alvarado, V 5
Musunuri, S 5
Bravo, A 5
Krishna Kumar, N 6
Adamala, D 6
Rempfer, H 1
Khandekar, T 5
Lasby, G 6
Thornton, A 6
Albizu, C 6
Inman, S 6
Sifferman, C 6
Crenshaw, K 6
Malmurugan, H 6
Rempfer, A 4
Travis, A 8
Bontha, N 7
Hong, H 7
Gruian, A 7
Lam, K 8
Haueisen, G 7
Wheeler, J 7
Sridharan, A 7
Deubler, N 7
Pelfrey, A 7
Hillier, M 7
Bremerton Council PTSA
Awards in Grades 1 – 6 Cole, J 3
Saravanan, H 5
Rempfer, H 1
Banales, A 5
Banales, A 6
Nellore, L 2
Rempfer, A 4
Broadcom MASTERS
Awards in Grade 6 – 8 Gottlieb, M 6
Bansal, D 6
Martin, M 6
Adamala, D 6
Weber, A 6
Updike, A 6
Malmurugan, H 6
Jones, M 6
DuMond, Z 8
Ashford, N 7
Gotthold, Z 8
Bontha, N 7
Li, D 7
Harilal, S 7
Aftab, A 8
Dunlop, T 7
Gruian, A 7
Gundrala, P 8
Nallamalli, S 8
Lam, K 8
Haueisen, G 7
Wheeler, J 7
Bantwal, E 7
Garrett, L 8
Sridharan, A 7
Sridharan, H 8
Villegas, P 8
Patel, H 8
Central Valley Garden Club
Earth, Environment and Plant Sciences in Grades 1 – 6 Drango, L 3
Ticknor, J 5
Bansal, A 3
Corbo, G 2
Floyd, L 5
Boonpongmanee, T 5
Gruian, C 4
Weber, A 6
Updike, A 6
Blake, S 6
Rupert, C 4
Outstanding Project from Kitsap County Gottlieb, M 6
Outstanding Project in Grades 1 – 3 Hawkins, M 2
Outstanding Project in Grades 4 – 6 Rempfer, A 4
Do Real Things
Awards of Excellence Anthony, S 7
Greco, J 7
MacMurchie, I 9
Jain, R 10
Vasisht, E 8
Nicholson, Q 12
Zombor, S 12
Militaru, S 11
Dang, A 11
Embry-Riddle Aeronautical University
Scholarships Malmurugan, K 9
Shakil, B 12
Gardner, J 12
Cockbain, N 12
Larson, E 12
GENIUS Olympiad
International Project Fair on the Environment Kollipara, V 11
Kissler, C 12
Weber, S 10
Graphic Design Award
Grades 1 through 6 Award Tuip, D 6
Grades 7 through 8 Award DuMond, Z 8
Grades 9 through 12 Award MacMurchie, I 9
Health and Fitness
Grades 1 through 6 Award Owens, K 5
Mckay, P 6
Grades 7 through 8 Award Alexander, M 7
IEEE – The Institute of Electrical Electronic Engineers, Seattle Section
Computer Science Award Ashford, E 10
Electrotechnology Award Somji, S 10
Rising Star Award (Grades 4-6) Halappanavar, A 6
Tuip, D 6
Rising Star Award (Grades 7-8) Hillier, M 7
Intel
Excellence in Computer Science Award Saxena, E 10
I-SWEEEP
International Sustainable World Project Olympiad MacMurchie, I 9
Kollipara, V 11
Lisbon Group, LLC
Young Minds with Power and Energy (Grades 1-6) Shyam, A 3
Bravo, A 5
Chandra, S 3
Hawkins, M 2
Young Minds with Power and Energy (Grades 7-12) Inman, S 6
Lee, A 11
Perrin, I 11
Margaret I Lugg
Young Explorer Awards Ratliff, A 4
Kuntulu, C 5
Faestel, A 4
Verma, A 1
Mohanvaanathi, M 2
Kvistad, S 5
Corbo, G 2
Kadagandla, S 5
Kulkarni, A 1
Bravo, A 5
Adamala, D 6
Prabakar, A 3
Prabakar, A 3
Mitchell, H 3
Elberfeld, K 3
Gonzales, E 1
Hawkins, M 2
Weber, A 6
Updike, A 6
Wright, L 6
Inman, S 6
Macfarlane, C 6
Sifferman, C 6
Crenshaw, K 6
Rempfer, A 4
Marine Sciences Award
Outstanding Research – Grades 7-8 Project Gruian, A 7
Outstanding Research- Grades 9-12 Project Olson, V 9
Medicine and Health
Grades 1 through 6 Award Brumley, A 4
Kaushik, S 5
Grades 7 through 8 Award Gundrala, P 8
Mildred A Misic
Memorial Award Patel, D 2
Faestel, A 4
Brumley, A 4
Verma, A 1
Mohanvaanathi, M 2
Lingam-Nattamai, S 3
Brock, H 5
Gottlieb, M 6
Adamala, V 4
Saravanan, H 5
Kulkarni, A 1
Bravo, A 5
Adamala, D 6
Velmurugan, A 3
Gotthold, E 4
Cantrell, E 1
Freudenberger, D 3
Almeida, S 3
Malmurugan, H 6
Nellore, L 2
Jones, M 6
Strackhouse Parks, M 5
Mu Alpha Theta Award
Srinivasan, S 9
Museum of Flight
Sights of Flight Award – Grades 1 thru 6 Projects Brass, T 4
Brass, T 4
Lingam-Nattamai, S 3
Lingam-Nattamai, S 3
Banales, A 5
Banales, A 6
Banales, A 5
Banales, A 6
Museum of Flight – Sights of Flight Award – Grades 7 – 12 Bharadwaj, R 10
Broulette, J 12
Smith, L 12
NASA
Earth System Science Gavigan, L 11
Shulenbarger, A 12
Navy League of the United States Bremerton/Olympic Peninsula Council
STEM Award – Grades 1 through 3 Chandra, S 3
Elberfeld, K 3
STEM Award – Grades 4 through 6 Weber, A 6
Updike, A 6
Khandekar, T 5
STEM Award – Grades 7 through 8 Dunlop, T 7
Villegas, P 8
STEM Award – Grades 9 through 12 King, F 12
NOAA
Taking the Pulse of the Planet Award Schuster, H 12
Weber, S 10
Office of Naval Research
Naval Science Award Junior Division Project – Grade 6 Malmurugan, H 6
Naval Science Award Junior Division Project – Grades 7-8 Sridharan, A 7
Villegas, P 8
Naval Science Award Senior Division Project – Grades 9-12 Burford, Q 10
Parikh, D 11
Musunuri, S 11
Samavedi, S 10
Devanathan, N 9
Ohio Wesleyen University
Outstanding Achievement in Science Scholarship Shola, T 10
Kang, C 10
Srinivasan, S 9
Kollipara, V 11
Saxena, E 10
Samavedi, S 10
Li, T 10
German, A 10
German, D 10
Larson, E 12
Gundrala, A 10
Burchett, A 12
Phadnis, V 11
Sribalaskandarajah, A 11
Khandelwal, A 12
Taneja, P 12
Kulkarni, P 11
Goto, C 11
Von Scheliha, G 11
Kumar, A 11
Olympic College
Excellence in STEM For Grades 9 to 12 Kadagandla, S 9
Mundada, S 12
Weber, S 10
Karpstein, H 11
Excellence in STEM in Grades 7 & 8 Sridharan, H 8
Hillier, M 7
Olympic College
Robert B Stewart Memorial Scholarship Burchett, A 12
Khandelwal, A 12
Origami Math and Science Awards
Flanagan, B 3
McDowell, K 5
Smook, L 4
Guzman, M 6
Khandekar, T 5
Outstanding Research in the Geosciences
Grades 7-8 Francis, J 8
Grades 9-12 Carson, H 11
Pacific NW Chapter of the Association of Women Geoscientists
Carson, H 11
Student Award for Geosciences Excellence Villegas, P 8
Pacific Science Center
Projects of Excellence in Grades 1-6 Verma, A 1
Corbo, G 2
Bravo, A 5
Turlo, H 6
Wells, L 4
Kang, P 4
Friedman, J 3
Weber, A 6
Updike, A 6
Projects of Excellence in Grades 7-8 Li, D 7
Gundrala, P 8
Vasisht, E 8
Sridharan, A 7
Villegas, P 8
Projects of Excellence in Grades 9-12 Kang, C 10
Srinivasan, S 9
Kollipara, V 11
Saxena, E 10
Samavedi, S 10
Li, T 10
Gundrala, A 10
Phadnis, V 11
Khandelwal, A 12
Kumar, A 11
Plant Sciences Achievement Award
Grades 7-8 Project Aftab, A 8
Grades 9-12 Project Santana, M 11
PNW American Institute of Aeronautics and Astronautics
Award for Excellence Carson, H 11
Wells-Moran, S 11
King, F 12
Campbell, M 12
Puget Sound Institute of Food Technologists
Grades 1-6 Award Verma, A 1
Grades 7-8 Award Aftab, A 8
Grades 9-12 Award Ansdell, J 12
Park, R 12
Polevoy, S 12
Ricoh
Sustainable Development Award MacMurchie, I 9
Fan, E 11
Robert M. Lugg M.D.
Exceptional Merit for Medicine and Health Sciences Award Brumley, A 6
Fan, E 11
Seattle Pacific University
Scholarship Saxena, E 10
Gundrala, A 10
Phadnis, V 11
Sigma Xi
Best Demonstration of Interdisciplinary Research Award Saxena, E 10
Society for Invitro Biology
Achievement for Abilibity and Creativity in Vitro Biology Yates, Q 11
The Evergreen State College
One Quarter Scholarship Shola, T 10
Li, T 10
Kumar, A 11
One Year Scholarship Khandelwal, A 12
The International Society for Optics and Photonics
SPIE Optics and Photonics Award – First Place Hillier, A 11
Hillier, C 12
SPIE Optics and Photonics Award – Second Place Jurgensen, E 12
Cartwright, A 12
SPIE Optics and Photonics Award – Third Place Abonza, D 11
Universal Quality Control
Excellence in the Physical Sciences and Engineering Kissler, C 12
US Air Force Award
Malmurugan, K 9
Newell, C 11
Lippmann, J 11
Walles, C 11
Munoz, M 11
Somji, S 10
US Metric Association
Certificate of Award Carson, H 11
Kissler, C 12
USDA Forest Service Pacific NW Research Station, Seattle WA
Statistical Thinking Award Hulkund, N 11
Statistical Thinking Award – Honorable Mention Weber, S 10
USDA Forest Service Pacific NW Research Stations
Natural Resource Project, Honorable Mention – Grades 1-6 Weber, A 6
Updike, A 6
Natural Resource Project, Honorable Mention – Grades 7-8 Bontha, N 7
Natural Resource Project, Honorable Mention – Grades 9-12 Caves, I 10
Outstanding Natural Resource Science Project – Grades 1-6 Carlston, A 5
Outstanding Natural Resource Science Project – Grades 7-8 Allena, N 7
Outstanding Natural Resource Science Project Grades 9-12 Ruldo, E 11
Voiland College of Engineering and Architecture at Washington State University
Scholarships Kang, C 10
Gundrala, A 10
Washington NASA Space Grant Consortium
Project in Engineering 1st place Mundada, S 12
Project in Engineering Runner Up Head, A 12
Project in Science 1st place Schuster, H 12
Project in Science Runner Up King, F 12
Washington Society of Professional Soil Scientists
Best Presentation Relating to Soil Science Francis, J 8
Spitzer, J 9
Washington State Association of Fire Marshals
Washington State Fire Science and Safety – Grades 1-6 Weber, A 6
Updike, A 6
Washington State Fire Science and Safety – Grades 7-12 Ruldo, E 11
Washington State Dental Association Foundation
Dental & Oral Health Award Grades 1-6 Project Owens, K 5
Dental & Oral Health Award Grades 7-8 Project Ghanbari, D 8
Dental & Oral Health Award Grades 9-12 Project Yogendran, A 12
Dental & Oral Health Award Grades 9-12 Project Lenseigne, K 12
Washington State University
College of Arts and Sciences Kollipara, V 11
College of Arts and Sciences Phadnis, V 11
Water Environment Federation
 US Regional Stockholm Junior Water Prize Gavigan, L 11
Bhattacharya, A 11
Amalachandran, M 11
Schuster, H 12
Weber, S 10
Skyles, L 9
Whitman College
Scholarships Srinivasan, S 9
Samavedi, S 10
Wolfram Reasearch INC.
Mathmatica Software Award Shola, T 10
Chesley, S 9
Wurzer, M 9
DiAcetis, O 9
Barclay, D 9
Yee, N 11
Kang, C 10
Kollipara, V 11
Srinivasan, S 9
Samavedi, S 10
Saxena, E 10
Shulenbarger, A 12
Jackson, K 12
Campo, J 12
Dunne, R 12
Li, T 10
Adler, M 11
Hillier, A 11
Hillier, C 12
Worcester, D 12
Valdez, X 12
Fennell, M 10
Larson, E 12
German, A 10
German, D 10
Gundrala, A 10
Kadagandla, S 9
Burchett, A 12
Rajavel, M 11
Michelutti, C 10
Sribalaskandarajah, A 11
Phadnis, V 11
Curfman, A 9
Aguila, M 10
Goto, C 11
Von Scheliha, G 11
Khandelwal, A 12
Taneja, P 12
Kulkarni, P 11
Hakim, R 11
Sunkara, Y 11
Fan, E 11
Kumar, A 11
Sacks, C 9
Yale University
Science and Engineering Association Award Parikh, D 11