WSSEF 2018 Special Awards

Special Award

Name

American Chemical Society – Puget Sound Section
Outstanding Chemistry Project First Place Forbush , S
Outstanding Chemistry Project Second Place Beeman , D
American Meterological Society
Outstanding Achievement in the Atmospheric Sciences Devanathan , N
Imran , M
Sheth , A
Vuong , D
American Psychological Association
Achievement in Research in Psychological Science Bethune , K
Arizona State University
Walton Sustainability Solutions Award Barclay , D
Kollipara , V
Samavedi , S
Wang , W
Baymont Inn & Suites
Adventures in Science Awards Ashford , N
Chen , M
Hernandez Morales , J
Khandekar , T
Kollipara , V
Mickelson , P
Patel , D
Pierce , J
Sarathy , M
See , T
Seslar , S
Velmurugan , K
Bonneville Power Administration
First Place Award for Grades 1 – 6 Bravo , A
First Place Award for Grades 7 – 8 Krishna Kumar , N
First Place Award for Grades 9 – 12 Bowman, S & Hain, I (Team)
Achievement Award – Tour of BPA Plant Bansal , A
Bernard, D & Collins, O & Smithson ,P (Team)
Borgman, R & Page , M (Team)
Coyle , C
Fajardo , K
Friedman , J
Gaitan, D
Gottlieb , M
Gruian , C
Hawkins , M
Hulbert , K
Iman, M
Inman , S
Khandekar , T
Kovis , P
Krishna Kumar , N
Marina , S
Miller , I
Naik , D
Narula , R
Plummer , G
Ramuhalli , S
Swartz , C
Tuip , D
Upadya , S
Uriti , M
Venkatakrishnan , S
Wu , J
Bremerton Central Lions Charitable Foundation Scholarship
Ramirez , J
Bremerton Council PTSA Award
Cantrell , E
Garcia, N
Lingam, S
Musunuri , S
Naik , D
Singh , S
Broadcom MASTERS
Awards in Grade 6 – 8 Alexander , M
Allena , N
Ashford , E
Benavidez , B
Bharadwaj , A
Blake , S
Bontha , N
Bordman, I & Hawkins, A & Hancock , E (Team)
Bravo , A
Bridgewater , D
Brock , H
Carroll , R
Coyle , C
Fetto , G
Fuller , E
Gottlieb , M
Groeneveld , C
Gruian , A
Harilal , S
Hiatt , N
Hillier , M
Kovis , P
Kuntulu , C
Li , D
Marina , S
McKay , P
Mohondro , M
Nolan , A
O’Day , A
Sen , S
Shyam , L
Swartz , C
Viada , K
Winston , C
Central Valley Garden Club
Outstanding Project from Kitsap County Prabakar , A
Outstanding Project in Grades 4 – 6 Kuntulu , C
Shyam , A
Earth, Enviroment and Plant Sciences in Grade 1 – 3 Iman, M
Patel , D
Shannon Jr , D
 Do Real Things
 
Awards of Excellence Ashford , N
Gutke, E & Matsunaga, C & Kelley , A (Team)
Hebdon , N
Kalisi, S & Ranasaria , A (Team)
Lee, M & Kim , A (Team)
Embry-Riddle Aeronautical University Scholarships
Scholarship Howard , A
Saunders, B & Ye , A (Team)
Wang , W
Environmental Science Research Award in Grades 7 – 8
Research Award in Grades 7 – 8 Viada , K
Research Award in Grades 9-12 Kollipara , V
GENIUS Olympiad – International Project Fair on the Environment
International Project Fair on the Environment Devanathan , N
Forbush , S
Jain , R
Sarathy , M
Graphic Design Award
Grades 1-6 Iman, M
Grades 7-8 Alexander , M
Grades 9-12 Lim, M & Chung, R & Kim , M (Team)
Harrison Medical Center
Biomedical and Health Sciences Award Grim , G
Biomedical Engineering Award Malmurugan , K
Institute of Electrical Electronic Engineering (Seattle Section)
Computer Science Award Muthineni , P
Electrotechnology Award Wang , W
Rising Star Award in Grade 4 – 6 Khandekar , T
Rising Star Award in Grades 7 – 8 Krishna Kumar , N
Intel Excellence in Computer Science Award
Hulkund , N
Lisbon Group, LLC
Young Minds with Power and Energy in Grades 1 – 6 Bansal , A
Bravo , A
Khandekar , T
Venkatakrishnan , S
Verma , A
Young Minds with Power and Energy in Grades 7 – 12 Devanathan , N
Margaret I Lugg
Young Explorer Award Ashford , E
Bravo , A
Brock , H
Carroll , R
Castillo , J
Chandra , S
Gardner , J
Griffith , H
Gugloth, S & Gugloth , P (Team)
Hall, Z
Iman, M
Kulkarni , A
Mitchell , H
Oliver , D
Patel , D
Peterson , C
Prabakar , A
Shyam , A
Venkatakrishnan , S
Verma , A
Wasil Zeeshan , M
Medicine and Health Award<
Grade 1 – 6 Singh , S
Alexander , M
Grade 7 – 8 Burte , A
Mildred and Mirko Misic
Memorial Awards Bravo , A
Brimhall , M
Brock , A
Coyle , C
Drango , L
Gruian , C
Hawkins , M
Hitch, J & Vatne , D (Team)
Khandekar , T
Ramuhalli , S
Ratliff , A
Rempfer , H
Shecter , T
Venkatakrishnan , S
Verma , A
Verma , A
Waghray , A
Walkup , L
Zito , B
Mu Alpha Theta Mathematics Award
Sheth , A
Somji , S
Museum of Flight
Sights of Flight Award – Grades 1 – 6 Projects Coyle , C
Peterson , C
Smook , L
Zito , B
Sights of Flight Award – Grades 7 – 12 Projects Hebdon , N
Kollipara , V
Nenninger , B
Wang , W
NASA
Earth System Science Award Krishnan , R
Samavedi , S
Navy League of the US Bremerton/Olympic Peninsula Council
STEM Award in Grades 1 – 3 Verma , A
Peterson , C
STEM Award in Grades 4 – 6 Bravo , A
Zito , B
STEM Award in Grades 7 – 8 Imran , M
Meier , R
STEM Award in Grades 9 – 12 Christensen, D & Fennell , M (Team)
NOAA
Taking the Pulse of the Planet Award Jain , R
Samavedi , S
Norman E. Borlaug Excellence in Sustainability Award
Grade 9 Johnson , K
Grade 10 Segall, B & Thompson, O & Leveen , R (Team)
Grade 11 Kalisi, S & Ranasaria , A (Team)
Grade 12 Klippert, A & Berry, N & Sandoval , E (Team)
Office of Naval Research – Naval Science Award
Junior Division Project – Grade 6 Bravo , A
Junior Division Project Award – Grades 7 thru 8 Krishna Kumar , N
Mehta , S
Senior Division Project Award- Grades 9 thru 12 Muhlestein , I
Musunuri , S
Sheth , A
Ohio Wesleyen University – Outstanding Achievement in Science Scholarships
Scholarship Critchlow , C
Scholarship Dalia , N
Scholarship Gundrala , P
Scholarship Hulkund , N
Scholarship Jain , R
Scholarship Kembel, I & Johnson, M & Portugal , A (Team)
Scholarship Le, C & Abay , H (Team)
Scholarship Li , T
Scholarship Musunuri , S
Scholarship Nassar , A
Scholarship Olson , V
Scholarship Parikh , D
Scholarship Radford , A
Scholarship Saxena , E
Scholarship Srinivasan , S
Scholarship Wang , W
Olympic College
Excellence in STEM for Grade 7 Malmurugan , H
Excellence in STEM for Grade 8 Meier , R
Excellence in STEM for Grade 9 Johnson , K
Excellence in STEM for Grade 10 Malmurugan , K
Excellence in STEM for Grade 11 Saxena , E
Excellence in STEM for Grade 12 Kollipara , V
Origami Math and Science Award
 Exploring Math & Science Ashford , E
Fogel , S
Kypreos , K
Peterson , C
Rempfer , H
Marine Sciences Award
Outstanding Research in Grades 7 – 8 Meier , R
Outstanding Research in Grades 9 – 12 Olson , V
Pacific Northwest AIAA Award of Excellence
Award of Excellence in Aeronautics and Astronautics Mukobi, G
Hebdon , N
Saunders, B & Ye , A (Team)
Pacific Science Center
Projects of Merit in Grades 1 – 6 Hawkins , M
Lam , L
Marc, M
Morton, S & Douglas ,O (Team)
Rempfer , H
Sen , S
Swenson,M & Swenson , C (Team)
Verma , A
Projects of Merit in Grades 7 – 8 Bontha , N
Gottlieb , M
Harilal , S
Swartz , C
Karlie Viada , K
Projects of Excellence in Grades 9 – 12 Christensen, D & Fennell , M (Team)
Dalia , N
Jain , R
Li , T
Musunuri , S
Parikh , D
Saxena , E
Srinivasan , S
Wang , W
Plant Sciences
Achievement Award in Grades 7 – 8 Benavidez , B
Achievement Award in Grades 9 – 12 Ghanbari , D
PNW Chapter – Assn for Women Geoscientists
Outstanding Research in the Geosciences 1st Place Award Haueisen , G
Puget Sound Institute of Food Technologists Award
Grade 1 – 6 Verma , A
Grade 7 – 8 Tramountanas , J
Grade 9 – 12 Harilal , A
Recognition of Excellence in the Chemical Sciences
Grade 7 – 8 Brumley , A
Grade 9 – 12 Musunuri , S
Ricoh
Sustainable Development Award Johnson , K
Parrish , K
Robert M. Lugg M.D.
Exceptional Merit Award for Medicine and Health Sciences Musunuri , S
Seattle Pacific University
Scholarship Li , T
Scholarship Parikh , D
Scholarship Wang , W
Sigma Xi Award
 Scientific Research Award Sheth , A
Society for inVitro Biology
Outstanding Achievement for Ability and Creativity Award Hudry , E & Thottam , N (Team)
Shankar , S
The Evergreen State College
One Quarter Scholarship Hulkund , N
One Quarter Scholarship Li , T
One Quarter Scholarship Olson , V
One Year Scholarship Wang , W
The International Society for Optics and Photonics
SPIE Optics and Photonics Award – First Place Harilal , A
SPIE Optics and Photonics Award – Second Place Seubert, E & Pyke, E & Nowka, V (Team)
SPIE Optics and Photonics Award – Third Place Ruldo , E
U.S. Air Force Award
 Exemplifying the Scientific Process Forbush , S
Howard , A
Michelutti , C
Ruldo , E
Sarma , A
Wang , W
UQC Award for Excellence in the Physical Sciences and Engineering
 Award for Excellence in Physical Sciences & Engineering Wang , W
US Army Award
Award for Biomedical Sciences Critchlow , C
Lee , J
Phan, T & Nguyen , T (Team)
Shankar , S
Seubert, E & Pyke, E & Nowka, V (Team)
Engineering, Math and Computer Sciences Hulkund , N
McOmie, J & Gee , T (Team)
Ruldo , E
Sheth , A
Life Sciences Gundrala , P
Mattikalli , M
Narasimhan , A
Olson , V
Shifa Somji , S
Physical Sciences Barclay , D
Hillier , A
Li , T
Parikh , D
Patel , H
USDA Forest Service Pacific NW Research Stations
Grade 1 – 6 DeRuischer , G
Grade 1 – 6 Honorable Mention Gaitan, D
Kuntulu , C
Manson , N
Place , A
Shyam , A
Grade 7 – 8 Award Viada , K
Grade 7 – 8 Award Honorable Mention Zimmerman, J & Thielen , L (Team)
Grade 9 – 12 Award Wolff, N
Grade 9 – 12 Award Honorable Mention Sarathy , M
Statistical Thinking Award Sheth , A
Voiland College of Engineering and Architecture at Washington State University
Scholarship Saxena , E
Scholarship Wang , W
Washington NASA Space Grant Consortium
First Place in Engineering Ruldo , E
Runner-up in Engineering Knorr , B
First Place in Science Nassar , A
Runner-up in Science Klosi , S
Honorable Mention Thompson , R
Washington Society of Professional Soil Scientists
Best Presentation Relating to Soil Science Benavidez , B
Blake , S
Washington State Association of Fire Marshals
Fire Science & Safety Award in Grades 1-6 Wasil Zeeshan , M
Fire Science & Safety Award in Grades 7-12 Shreya Mehta , S
Washington State Dental Association
Oral Health Award Grades 1-6 Shecter , T
Oral Health Award Grades 9-12 Bansal, A & Bansal , A (Team)
Washington State University – College of Arts and Sciences Scholarships
Scholarships Christensen, D & Fennell , M (Team)
Water Environment Federation
US Regional Stockholm Junior Water Prize Coker , C
Gotthold , Z
Jain , R
Olson , V
Samavedi , S
Villegas , P
Whitman College Scholarship
Scholarship Dalia , N
Scholarship Saxena , E
Wolfram Mathematica Software Award
Mathematica Software Award Ashford , E
Christensen, D & Fennell , M (Team)
Dalia , N
Devanathan , N
Dhulipalla, S & Rajagopal , M (Team)
Elango , E
Gundrala , P
Hillier , A
Hulkund , N
Jain , R
Kollipara , V
Koss , S
Le, C & Abay , H
Lee , J
Malmurugan , K
Mattikalli , M
Mendoza , G
Musunuri , S
Nassar , A
Olson , V
Parikh , D
Radford , A
Ruldo , E
Samavedi , S
Saxena , E
Seubert, E & Pyke, E Nowka, V (Team)
Sheth , A
Srinivasan , S
Tribolet, J & Shida , Y (Team)
Villegas , P
Vuong , D
Wang , W
Wolff, N
Wynn, K & Tangen, H & Mellor , S (Team)
Yang, J & Wheeler , S
Yale Science & Engineering Assoc.
Outstanding Exhibit – Computer Science, Engineering, Physics or Chemistry Saxena , E